Çocuklar soruyor ne olacak bu ygs-lys diye?

Bu konu hakkında bende birşey diyemiyorum ama bazı öngörülerde bulunabilirim.

Yapılan açıklamalardan şunu anlıyoruz: Sınavda Temel matematik ve Temel Türkçe olacak. Demekki birde bunların ileri düzeyi düşünülüyor.

Bunun için ALES incelenebilir. ALES sınavı “Sözel 1, Sözel 2 ve Sayısal 1, Sayısal 2 olmak üzere toplam 200 soru ve 4 bölümden oluşuyor.” ALES sonrası karşımıza 3 puan türü çıkıyor:ALES Sayısal Puanı, ALES Sözel Puanı, ALES Eşit Ağırlık Puanı. Tamda ÖSYMnin açıkladığı gibi sade bir puan türleri karşımıza çıkıyor. Sadece dil puanı yok çünkü dil sınavı ayrı olarak yapılır.

Buradan yola çıkarak şunu söyleyebilirim:

1. Hazır elde ALES gibi sade bir ölçme tecrübesi varken yeni bir sisteme ÖSYM tarafından gidilmez. Gidilsede yetişme ihtimali düşük olur. Kısa süre için en kısa çözüm bu olur.

2. Bir hafta sonu sınav olacağı söyleniyor. Bir gün değil. Bence bu noktada haftanın 1. Günü temel matematik ve temel türkçe sınavı yani YGS yapılır.

İkinci günü ortak kitapcık ile sınav yapılır (ayrı kitapcıklarda olabilir ama zor olur) (Açıköğretim tarzı). Kişi alanına göre; sözelciler İleri Türkçe (edebiyat) tarih, coğrafya v. b. sözel dersleri, Sayısalcılar İleri Matematik, fizik, kimya, biyoloji dersleri, Eşit Ağırlıkcılar ise ileri, matematik, türkçe ve bazı sözel dersleri, dilciler ise dil derslerini içeren soruları çözer. Buda şimdinin LYS tarzı olur. Sonra çocukların Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık ve Dil puanları ortaya çıkar. Bunların hepsi iki günde değilde tek oturumda yapılabilir mi? Olamaz diyemem ama çocuklar için bu çok uzun zaman alır. Yada soru sayısı azaltılabilir ozaman.

Kısaca: Çocuklar çalışmaya devam YGS ve LYS de eksik konu bırakmayın. İkisinide içeren tek oturumluk veya iki günlük oturuma sahip bir sınava girme ihtimaliniz yüksek.Bir Cevap Yazın