Sevdim Seni Matematik: Matematik Dersinde Başarılı Olmanın Matematiği

KİTAP ARKA KAPAK YAZISI

ahmet yıldız / ALFA Yayınları

´Matematikte başarılı olmayı istiyorum ve başarılı olmamın tek yolu BENDEN geçiyor.”Bu kitap, vazgeçmemen gerektiğini hatırlatmak, “matematik başarısızlığının” nedenlerini görmene yardımcı olmak ve onunla mücadele ederken sana kılavuzluk yapmak için yazıldı.

Matematikte başarılı olmak için yapılması gerekenleri yapacak tek kişi SENSİN!

Matematik birçok öğrencinin sevmediği dersler sıralamasında zirveyi kimseye kaptırmamaktadır. Lise ve üniversiteye giriş sınavlarında matematikte tek bir soru dahi cevaplayamayan binlerce öğrencinin olduğu gerçeği karşısında bu başarısızlık küçümsenmemelidir.

Anneler, babalar, öğrenciler ve hatta öğretmenler bu başarısızlığı öğrencinin “matematik yeteneğinin” olmamasına dayandırır. Ancak yapılan araştırmalara göre her çocukta matematik yeteneği vardır. Matematikte başarısızlık “matematik korkusu” ve “matematiği sevmeme” duygusundan kaynaklanır.

“SEVDİM SENİ MATEMATİK” İÇERİĞİYLE İLGİLİ BİR VİDEO

“SEVDİM SENİ MATEMATİK” KİTABINDA HANGİ KONULARI BULACAKSINIZ?

Kitapta Hangi Konuları, hangi sayfada Bulacaksınız
Giriş : Kitabın kullanma kılavuzu

1.Bölüm

Nerden çıktı bu matematik
Matematiğin laneti

2.Bölüm

Neden matematikte başarısız oluyoruz
Matematik başarısı kimin elinde
Matematik başarısızlığında dış etkiler ve iç tepkiler
Matematik baş edilebilecek bir derstir
Başarınızın sinsi düşmanı: başarı engelleyicileri
Korkun seni takip edecek
Matematik korkusunu yenmenin yolu onu sevmekten geçer
Matematikten neden zevk almıyoruz?
Mazeretlerinden kurtul ki matematikte zirve yap

3.Bölüm

Matematikle baş edebilmek: matematik dersine taktiksel hazırlık
Matematik dersine çalışmak
Sınav anı: matematik sınavına giriyorsun
Matematik test soruları nasıl çözülür?
Matematik hurafeleri

4.Bölüm

Matematik eğlencelidir
Sol beyni gıdıklayalım uyansın
Şaşır ve şaşırt: sihirli matematik
Arkadaşlarına oyna: matematik oyunları
Bunları biliyor muydun?
Matematik kısa yoları

5.Bölüm

Aileye ve öğretmene öneriler
Çıkış: kaynakça

“SEVDİM SENİ MATEMATİK”KİTABINI NASIL TEMİN EDECEKSİNİZ?

Türkiyedeki tüm orta ve büyük ölçekli kitapçılara dağıtılmaktadır. D&R gibi büyük zincir mağazalarda daima bulabilirsiniz. Küçük kitapçılarda ise az sayıda stok tutulduğundan dolayı bazı kitaplar bulunamayabilmektedir. Bu tür durumlarda okurun yapması gereken iki yol vardır;

1. Size en yakın kitapçıya giderek kitabı sorabilirsiniz. Türkiyedeki tüm seçkin kitapcılara kitabın dağıtımı yapılmıştır. Özellikle DR lerde kitapları çok rahat temin edebilirsiniz. Eğer kitap sorduğunuz kitapcıda yoksa hafıf fırça atarak :)) getirmesini isteyip sipariş verebilirsiniz. Bu durumda kitabcı 1-2 gün içerisinde kitabınızı size ulaştıracaktır.

2. İnternet üzerinden kitap satan yerlerden kitabı (üstelik %20 – %30 daha ucuza) alabilirsiniz. Aşağıdaki kitap satan sitelerin birisinden kitabı inceleyebilir ve satın alabilirsiniz.

HEPSİBURADA
KİTAPYURDU
D&R
İDEFİX
N11
BABİL
HIZLIAL
PTT KİTAP
EGANPA
HERMES KİTAP
KİTAPMETRE
ÖZELLİKE ÇOK SAYIDA KİTAP SİPARİŞİ VERECEKCENİZ ALFA YAYINLARIYLA İRTİBATA GEÇEBİLİRSİNİZ.

(Kitapçılar, Okul ve Dersane Yetkilileri, Belediyer v.b.)

YAYINEVİ İLETİŞİM

Tel: 0 212 511 53 03 ( pbx )
Fax: 0 212 519 33 00

[email protected]

Ticarethane sk. No:53 34410
Cağaloğlu İstanbul / Türkiye

“SEVDİM SENİ MATEMATİK”KİTABININ GİRİŞİNDEN BİR KAÇ CÜMLE;

Kitabın Kullanma Kılavuzu

“Hayat sadece iki şey için güzel; matematiği keşfetme ve öğretme…”

(Simeon Poisson)

Her insanın doğuştan getirdiği matematiksel bir yeteneği vardır. Ünlü bilim adamı Prof. Dr. Robert Ornstein yapmış olduğu bir araştırmada insan beyninin sağ beyin ve sol beyin olarak ikiye ayrıldığını tespit etmiştir. Ornstein’in bu araştırmasına göre sağ beyin müzik, resim gibi sosyal yanların organize edildiği bölüm iken, sol beyin daha çok sayısal yani matematiksel işlemlerin organize edildiği bölümdür. Bu araştırma her insanda aslında matematik yeteneğinin var olduğunu ispat etmesi açısından çok önemlidir.

Çocukların, anasınıfına giderken küpleri, prizmaları doğru yerlere yerleştirerek geometride çok iyi olmasının. İlköğretimin ilk yıllarında 2’şerli 4’erli saymayı oyun haline getirmesinin, toplama ve çıkarma yaparken mutlu olmasının nedeni sol beynin ihtiyaçlarının karşılanması ve bu gücün kullanılmasıydı.

Daha sonra ne oldu peki. Sınıflar ilerledikçe öğretmen çocuğu yanlış yaptığında azarlamaya başladı. Annesi, babası ona sürekli matematik dersinin nasıl geçtiğini ve bu derse çok çalışması gerektiğini söyledi. Gördüğü herkes ona çarpım tablosundan bir şeyler sormaya başladı. Öğretmeni zorla çarpım tablosunu ezberlemesini istedi. Daha sonra o, her matematik işlemini ezberlemesi gerektiğini düşündü ve ezberlemeye başladı. Ona üst sınıflarda okuyan öğrencilerde sürekli matematiğin zor olduğunu söyledi. İstese de başaramayacağına inandı böylece. Karnesini aldığında ise herkes ilk önce matematik dersine bakıyordu. Ona göre aferin alıyor yada alamıyordu.

Matematiğe verilen bu önem önce onu korkuttu. Bu korkusu onu matematik dersini ezberlemeye yöneltti. Ezberden dolayı matematik zevk vermemeye başladı. Güncel hayatla matematik arasında bağlantıyı da bir türlü kuramadı. Zamanla matematik korkusu çoğaldı. Bu korku onda nefret duygusunu geliştirdi. Doğuştan gelen ve sol beynin özelliği olan “matematik yeteneğini” bastırmaya başladı. Böylece matematik dersinde başarısız olmaya başladı. Ama bu yaşadıklarının farkına bile varmadı. Matematikte başarısız olmasının asıl nedenlerini bir türlü göremedi. O kendini başarısızlığa mahkûm olan biri olarak kabullendi. Mücadeleden vazgeçti.

İşte bu kitap, sana vazgeçmemen gerektiğini hatırlatmak, “matematik başarısızlığının” nedenlerini görmene yardımcı olmak ve onunla mücadele ederken sana kılavuzluk yapmak için yazıldı.

Kitabın İçinde Neler Bulacaksınız:

Kitabın içinde sadece bilgi değil matematikle ilgili ilginç bilgiler bulacak ve şaşıracaksın. Matematiğin ilginç yanlarını sana “sihirli matematik” başlığı altında sunacağım. Bu sayfalardaki bilgileri kullanarak arkadaşlarını şaşırtacaksın. Sınıfta, parkta, piknikte oynayabileceğin, matematik zekâsını geliştiren oyunları da bu sayfalarda bulacaksın. Bu oyunlar sayesinde arkadaşlarınla eğlenceli dakikalar geçireceksin.

Kısaca bu kitap sayesinde şu sorulara cevaplar bulacaksın;

Matematik nerden çıktı? Kim icat etti bu dersi?
Neden matematik dersinde başarısız oluyorum? Nasıl başarılı olabilirim?
Matematik gerçekten çok sıkıcı mı? Hiç eğlenceli yanı yok mu?
Matematik öğretmenleri neden bu kadar gıcık oluyor?
Matematik sorularını ful yapan çocuklar nasıl yapıyor bunu?
Matematik test soruları nasıl çözülmeli?
Matematik gerçekten en zor ders midir?
Matematiğe kafam niye çalışmıyor?
Matematik dersini nasıl sevebilirim?
Beynimi matematik dersine nasıl hazır hale getirebilirim?
Aklından Bunu mu Geçirdin? : Hocam kitap da bize fıkra anlatacak mısınız?

İşte Cevabı : Tabi ki. İsterseniz bir taneyle başlayalım: İki Matematikçi, aralarında mesleklerinin ne kadar önemli olduğunu konuşuyorlar. Sonra içlerinden biri diğerine dert yanıyor:“Ah üstadım ah! Matematiğe yeterince önem verilmiyor. Aslında bu konuya devlet mutlaka el atmalı. Matematik bilmeyenlerden mutlaka vergi toplanmalı. Diğeri cevap veriyor:“Sayısal Loto da bu ise yarıyor zaten. Sonuç: Matematiğin iyi değilse bol bol sayısal oynarsın çünkü kazanma ihtimalinin ne kadar düşük olduğunu bilmezsin. Matematiğin iyiyse çalışarak zengin olma ihtimalinin sayısaldan zengin olma ihtimalinden yüksek olduğunu bilirsin.

6SEVDİM SENİ MATEMATİK SON OKUYUCU YORUMLARI

****

Bazı kitaplarda ünlülerin kitap hakkında neler dediğini okursunuz. Burada ise ünlülerin değil ama geleceklerini planlayanların “SEVDİM SENİ MATEMATİK” kitabı için okuduktan sonra ne dediklerini okuyacaksınız. Eğer sizede kitabı okuduysanız olumlu olumsuz tüm eleştirilerinizi [email protected] eposta adresine gönderebilirsiniz.

****

1.Arkadaşımın oğluna biraz da çekinerek hediye ettim ama çok güzel bir dönüş aldım. Annesi oğlunun söylediklerini iletince bana bende bile merak uyandı bende arkdaşların yorumlarına bakarak almıştım birazda mübalağa olabileceğini düşünmüştüm ama matematiği hiç sevmeyen bir çocuğun ağzından çıkan lafları duyunca ilk fırsatta kitabı okumaya karar verdim. Yalnız kitaba göz attığımda yazarın da başlangıç itibariyle matematikle arası hiç iyi değilken geldiği nokta insanı düşündürüyor… (siri)

****

2.MATEMATİK FOBİSİNİ AŞMAYA YÖNELİK TAVSİYELER İÇERİYOR. ÖNCE OKUYUN SONRA OKUTUN. (n.a.j.97)

****

3.bir öğretmen olarak aldım kitabı.acaba ben de mi bir sorun var diye.matematiği öğretme adına çook şey öğrendim. (sezooi)

****

4.kitabı aldığım gün bitirdim, muhteşem bir kitap bütün öğrencilerin okumasını isterdim. kitabı okurken elimden bırakamadım sayfalar ilerledikçe neden çalışmadığımla alakalı tonlarca neden çıktı. bunlarla birlikte nasıl ders çalışabileceğim hakkında herşeyden bahsediyor. öğrencilerin bu kitabı okumasını tavsiye ederim. çünkümatematik her yerde karşımıza çıkacak… (BarışOdş)

****

5.selamlar. aldım ve hemen okudum öğrencilerime de almaları konusunda tavsiye ediyorum.bence okunmalı. (mhmtdzgn)

****

6.Üniversiteye hazırlanan kızım matematik dersini hiç sevmiyor ama ne yazık ki ya da ne şans ki MF öğrencisi. Bu kitabı ona hediye olarak almıştım Ama önce eşim kaptı, arkasından ben. Çok güzel ve faydalı bir kitap. Yazar kitabın bir sayfasında “Hiç matematik çalışmamış bile olsanız sadece bu kitabı okumuş olmaklamatematik netiniz artacaktır.” diyor ve EVET DOĞRU. Bu sabah kitabın sonundaki sorulara tekrar baktım sonuçları yakalayabiliyorum. Kitabı aldığımda, göz gezdirirken yapamamıştım oysa. Doğru cevaplar 195. sayfada diyor. Kitap 180 sayfa. Çok kızmıştım. Anne- babalara, öğretmenlere ve tüm öğrencilere şiddetle tavsiye ediyorum. (nebula123)

****

7.Matematiği seven bir öğrenciyim. Ama bu kitap sayesinde Matematiğe olan ilgim arttı. Eğer bu kitap makale şeklinde yazılmış olsaydı çabuk sıkılırdım ve bu kitabı okumazdım. Dil ve anlatım bize hitap edecek şekilde. (S.Atalay)

****

8.Evet.Kitap matematik korkusunu üzerinden atıyor insanın.Doğrusu çok korkum yoktu ama matematiği daha çok sevmemi sağladı. Sanki yazarla karşı karşıya konuşuyormuşum gibi bir his yaşadım.Çok akıcı bir dili var. (P. Atalay)

****

9.Çok içten ve sıcaktı.Okuyucuyla sohpet eder gibi yazılması ve fıkralar çok hoşuma gitti. (A.Melikoğlu)

%d blogcu bunu beğendi: